OASIS II


OASIS  II

May 6 - June 8,  2002

chashama 135 Theater & Windows
135 West 42nd Street
New York, NY

A five-week festival of free performances and screenings of dance, theater, film/video and music featuring upcoming and established artists, including a Dance Marathon, Saturday, June 8, 12-3p & 7-11p .

SCHEDULE:

OASIS II Week 1: Screening
 
Screening MONDAY MAY 6th (Mixed Bag, including Dance)
1. Jessica Reese Dessner - disORIENTal – 20 minutes
2. Layla Childs – Either Her Nor Their – 20 minutes
3. David Pilot – Scenes from Saving Manhattan - 25 minutes
4. Terry Leonard – Climbing Miss Sophie – 24 minutes
5. Doug Forbes-Various Projects – 60 minutes
6. Angelica Torn – Chinatown Daddy  - 20 minutes
7. Katharine Torn – Uncanny – 3 minutes
8. Marie Losier -  The Passion of Joan of Arc – 8 minutes
 
Screening TUESDAY MAY 7th (Experimental)
1. Bianca Bob – Short films by Bianca Bob – 25 minutes
2. Amy Epstein - I've Got You Babe & Homage To Drink – 20 minutes
3. David Capurso - Mullholland – 15 minutes
4. Rodney Lamborn – Pursuit – 20 minutes
5. Peter Bill - dream of the city – 4.5 minutes
6. Lanre Olabisi - Target Practice
7. Jill Chamberlain-The Tell-Tale Vibrator
8. Andrew Grosso – The Audience Instructional Video - 90 seconds
9. Darryl Hell – Exorcist re-mix – 60 minutes
 
Screening WEDNESDAY MAY 8th (Documentaries & Mocumentaries)
1. Todd Phillips (Sexpot) – Dazzle Dancers – 10 minutes
2. Josh Diamond - The Super Cybersaurus – 20 minutes
3. Howard Monath - Miffland Street – 36 minutes
4. John Sollitto - Bad Moon Rising - 18 minutes
5. Yuichi Hibi - A Weekend with Mr. Frank – 53 minutes
6. Mark Foster - 69 Min. of Fame – 41 minutes
 
Screening THURSDAY MAY 9th (chashama First Timers)
1. Christine Faucher - Homeless Piano – 9 minutes
2. Sascha Just - Don't Spill the Sugar – 10 minutes
3. Alex Swenson - Playing By The Rules – 16.5 minutes
4. Anetra Humphries - Central Park – 6 minutes
5. Charles Lyons - The Ghost of F.Scott Fitzgerald – 15 minutes
6. Sara Wachholz - The Teddybear Chronicles –11 minutes
7. Micheal Noon - Midnight Corridor –15 minutes
8. Michelle Guerriero - Release –16 minutes
9. Jennifer Sharp - Waiting – 20 minutes
10.Barisford Bennett - Companions –22 minutes
11.Royston Scott & Jacob Burckhardt - Freedom Ho! Or Harriet Tubman’s Tale – 31 minutes
12. Greg Pak – Po Mo Knock Knock & Po Mo Konck Love Doc – 8 minutes
13. Lanre Olabisi – Target Practice – 9 minutes
 
Screening FRIDAY MAY 10th (New York Night)
1. Stephen Taylor - Supergood Subway – 20 minutes
2. Verane Pick – The Wanderlust Room – 15 minutes
3. David Capurso - Emily's Song & Plumb – 18 minutes
4. Penny Arcade & Steve Zehentner - Lower East Side Biography Series; (Stanley Alboum & John Vacarro, Frogie Conga & Al Orensanz, Ira Cohen, Jon Mekas) - 94 minutes
5. Richard Sandler - The Gods of Times Square - 90 minutes
 
OASIS II Week 2: Music
 
Music Saturday, May 11th
Nuria Divi
Kid Lucky
DJ Hypnamix
Anti-Social Music
Of Earth
Elaine Benavides- Dusk
 
Music Monday, May 13th
Michael Attias (for Evan Gallagher)
Leslie Ross
Sean Meehan
Ellipsis
Patrick Brennan/Lan Ding Liu - LimbSoundPaint....screen w/Patricia Nicholson dance, Pam Payne interactive video, Ethan Rossiter
Elaine Benavides- Dusk
 
Music Tuesday, May 14th
Chris Alonzo "DJ Earnest Hemingway"
Philip M. Pope
Liquid Ensemble
b-blush
Elaine Benavides - Dusk
 
Music Wednesday, May 15th
Liquid Tape Deck
Ben Manley (w/Sean Meehan)
David Watson
burun
Artanker's Convoy with modern dance by Maura Baiocchi
Elaine Benavides- Dusk
 
Music Thursday-Friday, May 16-17th
UnityGain, curated by David Linton:
* unitygain *  spring  2002
 
vidnauts rising vs. the go go bots
 (timeslots are relative... of course)
 
THURSDAY May 16, 7-8 FREE; after 8p $5
"vidnauts" cycle   (first set with video sound, 2nd set with musicians...)
 
1) adam chaoˆ.....................8pm & 10pm
2) angie engˆ.......................8:15 & 10:15
3) benton bainbridgeˆ......8:30 & 10:30
4) caspar strackeˆ............8:45 & 10:45
5) david suttonˆ.................9pm & 11:pm
6) feedbuck galoreˆ..........9:15 & 11:15
7) kurt ralskeˆ....................9:30 & 11:30
8) owen bushˆ......................9:45 & 11:45
 
audio improv cycle
brian moranˆ........................10:00
charles cohenˆ....................10:15
david lintonˆ ......................10:30
gen kenˆ.................................10:45
maenadˆ.................................11:00
o.blaatˆ..................................11:15
jam............................................11:30 - midnite
 
doors open @ 7:30
vidnaut cycle starts @ 8:00
audio improv with video mixilation
from 10pm - midnite
 
FRIDAY May 17, 7-9 FREE; after 9p $6
"go go bots"  live PA cycle
 
1) antfactorˆ.....................9 & 11:45pm
2) circuit reduxˆ................9:15 & 12:00am
3) david lastˆ....................9:30 & 12:15am
4) goodiepalˆ......................9:45 & 12:30am
5) kid luckyˆ......................10 & 12:45am
6) qpeˆ.........................10:15 & 1am
7) secret agent gelˆ.......10:30 & 1:15am
8) somaticˆ........................10:45 & 1:30am
9) urban rhythmˆ..............11 & 1:45am
10)  u-skeˆ..........................11:15 & 2:00am
11)  ylyptykˆ.......................11:30 & 2:15am
 
live VIDEO mixilation
bill etraˆ
benton bˆ
 
doors open @ 8:00
PA cycle with mixilation 9:00 - 2:30
 
Every "object" presupposes the continuity of a flow,
every flow, the fragmentation of the object.
gD & fG
http://www.unitygain.org/
 
OASIS II Week 3: Theater
 
Theater Sunday, May 19, 2002
Amy Wowak - Olympian Women’s Club (13 min)
Courtney Cunningham - Avoidance
Maggie Cino - Ascending Bodily
 
Theater Monday, May 20, 2002
Amy Shapiro - The Covenant
Lisa Rosevear - Futuregirl
Lan Tran - How To Unravel Your Family
Shoshona Currier - Daydreaming: Preparing If I Should See Him Again
Jessica Wallenfels - Rest Room
Michael Burke - My Buddy, Pelleas and Me
 
Theater Tuesday, May 21, 2002
David Bishop - Mr. Bishop’s Gayborhood
gNatalie Rodic - In and Out (15 min)
Nick Jones - Canada’s Mid-Riff [live electronics and slide show]
Teisha Hickman - Pieces of We
John Kinsman - The Autumn Festival
 
Theater Wednesday, May 22, 2002
Chris Alonzo - Ground Control Free For All
Theresa Columbus - It Was Never My Goal
Jason Grote - Kawaisoo (The Pity of Things)
Ricardo Muniz - L’il Ricky’s Little Secrets
Carolyn Kitay - Kitay, Kitay
 
Theater Thursday, May 23, 2002
Dzieci/Matt Mitler - Feast of Fools (work-in-progress)
Boner Petite Radio Theater - Radio Theater of the Absurd, Live! (20 min)
Marc J. Parees - The Levee (20 min)
Michael Wiener - Williamsburg
Edgar Oliver - TBA
 
Theater Friday, May 24, 2002
Gina Bonati - Constance (20 min)
Claire Winters - Isabella (15 min)
Neal Wilkinson - Byrne
Anne-Marie Healey - When He Gets That Way [a musical piece]
 
Oasis II Week 4: Dance
 
Dance Saturday May 25, 2002
Ivy Baldwin Dance Co.
Kotchegna Dance Co.
Jen Abrams
Dana Kotler
Eli Rarey
Esse Aficionado
Artichoke Dance Co.
Helen Myers
 
Tuesday May 28, 2002
Jennifer Allen
Laurie MacFarlane
Alex Timbers
Erin Cornell
Jill Sigman/Thinkdance
Janusz Jaworski/Temporal Creations
Helen Myers
KDNY
 
Dance Wednesday May 29, 2002
Ariane Mertz/Cassandra Dance Co.
Chris Ferris
Jennifer Allen
Gloria McLean
Esse Aficionado
Erin Cornell
Sarah Michelson
Dana Kotler
 
Dance Thursday May 30, 2002
Alexandra Shilling
Ruben T. Ornelas
Jonette Ford
Julie Ludwick/Fly-By-Night Dance
Barbara Bryan
Erica Essner Performance Co-Op
Kari Hoass
Harry Mavromichalis/Dance Anonymous
 
Dance Friday May 31, 2002
Edisa Weeks
Liz Rhodes
Mollie O'Brien
gNatalie Rodic
Eli Rarey
Laurie MacFarlane
Caitlin Cook
Julie Ludwick/Fly-By-Night Dance
 
Dance Saturday June 1, 2002
Matt Mohr
Wendy Blum
Alexandra Beller
Ariane Mertz/Cassandra Dance
Caitlin Cook
Amelia O'Dowd/Monkeyhouse
Kotchegna Dance Co.
 
Monday June 3, 2002
KDNY
Jen Abrams
Clarinda Mac Low
Janusz Jaworski/Temporal Creations
Mollie O'Brien
Harry Mavromichalis/Dance Anonymous
Amy Cox
De Facto Dance
 
Dance Tuesday June 4, 2002
Liz Rhodes
Alex Timbers
Amelia O'Dowd/Monkeyhouse
Therese Lindstrom
Erica Essner Performance Co-Op
Matt Mohr
Artichoke Dance Co.
Hannah Ramsey
 
Dance Wednesday June 5, 2002
Osmany Tellez
Alexandra Beller
Chris Ferris
Amy Cox
Molly Rabinowitz
Therese Lindstrom
Yuval Cohen & Claudia Alick
Gloria McLean
De Facto Dance
Sarah Michelson
 
Dance Thursday June 6, 2002
Kari Hoass
Amy Cox
Wendy Blum
Smruti Patel
Alexandra Shilling
Osmany Tellez
Jonette Ford 
Yuval Cohen & Claudia Alick
 
Dance Friday June 7, 2002
Stanley Love (6p)
Smruti Patel
Sara Lamm (Teatro de los Interesados)
Molly Rabinowitz
Osmany Tellez
Karen Sherman (8p)
Ruben T. Ornelas
Hilary Chaplain
Kari Hoass
Clarinda Mac Low
 
Dance Saturday June 8, 2002 MARATHON, pt.1
De Facto Dance Co. (12noon-12:20p)
Smruti Patel (12:20-12:40p)
Janusz Jaworski (12:40-1p)
Kari Hoass (1-1:20p)
Alex Timbers (1:20-1:40p)
Laurie MacFarlane (1:40-2p)
Liz Rhodes (2-2:20p)
Ruben T. Ornelas (2:20-2:40p)
Amelia O’Dowd/Monkeyhouse (2:40-3p)
Jen Abrams (3-3:20p)
Dana Kotler (3:20-3:40p)
Hilary Chaplain (3:40-4p)
Eli Rarey (4-4:20p)
Kate Taylor (4:20-4:40p)
Phillippa Kaye (4:40-5p)
Misnomer Dance Co. (5-5:20p)
 
***DINNER BREAK*** (5-7p, -there is a gallery reception during this time)
 
Dance MARATHON, pt.2
Karen Sherman (7-7:20p)
KDNY (7:20-7:40p)
Caitlin Cook (7:40-8p)
Amy Cox (8-8:20p solo)
Jessica Reese Dessner (8:20-8:40p)
Clarinda Mac Low (8:40-9p)
Chris Ferris Dance (9-9:20p)
Gloria McLean (9:20-9:40p)
Esse Aficionado (9:40-10p)
Ariane Mertz/Cassandra Dance (10-10:20p)
Stanley Love (10:20-10:40p)
Kotchegna Dance Co. (10:40-11p)
 
Tags: performance, video, dance, music, multimedia, 135 W 42nd Street, film, chashama 135
Share on Facebook
chashama nurtures artists by transforming unused property into work and presentation space.

675 3rd Ave, New York, NY 10017 | 212-391-8151 © 2017 | Privacy Policy