OASIS: a free festival of experimental art in Times Square


OASIS: a free festival of experimental art in Times Square
A chashama production


January 29 - April 26, 2001

chashama 135
135 West 42nd Street
New York, NY

Mondays highlighted theater reading curated by Circle East
Tuesdays featured Dance & Performance Art
Wednesdays hosted film screening
Thursdays presented Experimental Music.

Except Mondays, each performance was prefaced by a storefront window performance:

WEEK 1
January 29th Monday
Theater Readings:
“EASY MONEY” by Cinti Laird
 
January 30th – Tuesday
DANCE & Performance ART:
Featured Performers: Karen Bernard, Osmany Telez, Terry Hollis
Window performance by:  Caitlin Cook, Osmany Telez
 
January 31st – Wednesday
EXPERIMENTAL Films:  JIM BROWNE
The People’s Cinema Presents: “Pranks”
Window Performance by: Julie Atlas Muz
 
February 1st – Thursday
LIVE Musicians:  Tamio Shiraishi, Evan Gallagher, Liquid Tape Deck
Window Performance by: Leslie Ross
 
WEEK2
February 5th - Monday
Theater Readings:  curated by Circle East
“OLDEN GOLDIES” by Tony Howarth, directed by William Martin
 
February 6th – Tuesday
DANCE & Performance ART:
Featured Performers: Amy Shapiro, Lava Love, Julie Atlas Muz, Janusz Jaworski
Window performance by:  special guest
 
February 7th – Wednesday
EXPERIMENTAL Films:  Mai Loan Tran
Window Performance by: TBA
 
February 8th - Thursday
LIVE Musicians:  Wet-Ink Music, Sean Meehan, Andrew Hampsas, David Watson
Window performance by:  Janusz Jaworski
 
WEEK 3
February 12th- Monday
Theater Readings:  curated by Circle East
“EATING THE DEAD” by Jane Shepard, directed by Jane Shepard
 
February 13th – Tuesday
DANCE & Performance ART:
Featured Performers: Karen Bernard, Gecko, Tigger, Barbara Bryan, Anna Sperber, Amy Cox
Window performance by:  Katherine Valentine
 
February 14th – Wednesday
THEATER DARK
 
February 15th - Thursday
LIVE Musicians:  Mr. Dorgon, Gib Sleit (Keith Connoly), Elaine Benavides, Nuria Divi
Window performance by:  Janusz Jaworski
 
WEEK 4
February 19th- Monday
Theater Readings:  curated by Circle East
“The Dark String” by Ty Adams, directed by Ken Lowstetter
 
February 20th – Tuesday
DANCE & Performance ART:
Featured Performers: Artichoke Dance Co., Marga Guergue, Miguel Gutierrez, and Despina Stamos
Window performance by:  Artichoke Dance Co., & Sean Meehan 
 
February 21st – Wednesday
EXPERIMENTAL Films:  curated by Plantain Films
Window Performance by: Amy Shapiro
 
February 22nd - Thursday
LIVE Musicians:  Mike Iveson, Kenta Nagai, Leslie Ross, and Fritz Welch
Window performance by:  Amy Cox
 
WEEK 5
February 26th - Monday
Theater Readings:  curated by Circle East
“IN AUDELA” by Ti Adams, directed by Ken Lowstetter
 
February 27th – Tuesday
DANCE & Performance ART:
Featured Performers:  Lava Love, Karen Bernard, Clarinda Mac Low, Sarah Bitters
Window performance by:  secret guest Mr. Boob
 
February 28st – Wednesday
EXPERIMENTAL Films:  curated by Jim Browne - “Love and Death”
Window Performance by:  Gecko, Jennifer Allen
 
March 1st - Thursday
LIVE Musicians:  The NNCK (Keith Connolly), Sean Meehan, Liquid Tape Deck and Nuria Divi
Window performance by:  Michelle Handelman (12:30p), Valerie Norman/Über Dance Theater
 
WEEK 6
March 5th - Monday
Theater Readings:  curated by Circle East
“Bodily Functions” by Roland Tec, directed by Erma Duricko
 
March 6th – Tuesday
DANCE & Performance ART:
Featured Performers:  Barbara Bryan, Amy Shapiro, Andrea Darriau, Melody Gamba, Sarah Bitters
Window performance by:  Valerie Norman/Über Dance Theater
 
March 7th – Wednesday
EXPERIMENTAL Films: “Independants” curated by Plantain Films.
Window Performance by:  Katherine Valentine & Michelle Handelman
 
March 8th - Thursday
LIVE Musicians:  Wet-Ink Musics, Mr Dorgon, Evan Gallagher, Elaine Benavides
Window performance by:  Valerie Norman/Über Dance Theater
 
WEEK 7
March 12th - Monday
Theater Readings:  curated by Circle East
“Brute Art” by David Folwell directed by Ken Lowstetter
 
March 13th – Tuesday
DANCE & Performance ART:
Featured Performers: Miguel Gutierrez, Catherine Hourihan, Tigger, Aleta Hayes
Window performance by:  Margarita Guergue, Paige and Parker
 
March 14th – Wednesday
EXPERIMENTAL Films:  UNITY GAIN (David Linton)
Window Performance by:  Linda Martini & Margaret Hallisey
 
March 15th - Thursday
LIVE Musicians:  Tamio Shiraishi, Leslie Ross, Ben Manley and Fritz Welch and Elaine Benavides
Window performance by: Valerie Norman/Über Dance Theater
 
WEEK 8
March 19th - Monday
Theater Readings:  curated by Circle East
“Red Roses” by Joe Maruzzo, directed by Stuart Rudin
 
March 20th – Tuesday
DANCE & Performance ART:
Featured Performers: Linda Martini, Molly Rabinowitz, Andrea Darriau, Sarah Bitters, Clarinda Mac Low, Parker & Caitlin Cook
Window performance by:  Anna Sperber, Margarita Guergue
 
March 21th – Wednesday
EXPERIMENTAL Films: “Where it’s @” curated by Darryl Hell
Window Performance by:  Flying Machine
 
March 22th - Thursday
LIVE Musicians:  Kenta Nagai, David Watson, Evan Gallagher, Andrew Hampsas
Window Performance: Leslie Ross
 
WEEK 9
March 26th - Monday
Theatre Readings:
Free Reading of “KALIGHAT”, written and directed by Paul Knox
 
March 27th - Tuesday
DANCE & Performance ART:
Featured Performers:  Catherine Hourihan, Artichoke Dance Co., Eric Dunlap, Despina Stamos, Caitlin Cook, Linda Austin, Hiroko Ishimura
Window Performances by:  A “special guest”, and Artichoke Dance Co.
 
March 28th - Wednesday
Experimental Film: A special one time showing of Reza Abdoh’s “Tight White Right”
Window Performance by: Gecko
 
March 29th - Thursday
Experimental Music:
LIVE Musicians:  Michael Evans, David Simmons, Alice Malloy
Window Performances by: Margaret Hallisey, and Jennifer Allen
 
WEEK 10
April 2nd - Monday
Theater Readings:  curated by Circle East
TBA
 
April 3rd – Tuesday
DANCE & Performance ART:
Featured Performers: Matt Moure, Aleta Hayes, Catherine Hourihan, Tony Silva, Eric Dunlap and Despina Stamos
Window performance by: The Flying Machine
 
April 4th – Wednesday
EXPERIMENTAL Films: “Urbanites” curated by Randi Pannell
Window Performance by:  Amy Shapiro
 
April 5th - Thursday
LIVE Musicians:  Tamio Shiraishi, Fritz Welch, David Watson, Elaine Benavides
Window Performance: Eric Dunlap
 
WEEK 11
April 9th - Monday
Theatre Readings: Curated by Circle East. 
“UTOPIA” by Levy Lee Simon. Directed by Mary Beth Easley.
 
April 10th - Tuesday
Dance and Performance Art:
Featured Performers: DD Dorvillier, Tigger, Sarah Michelson, Clarinda Mac Low, Wau-Wau Sisters, Hiroko Ishimura, Alan Good, Andrew Hampsas.  
Window Performances by:  Michelle Handelman (12:30p), Andrea Darriau
 
April 11th - Wednesday
Film and Video:  Jose Lorente presents “Iranian Films.”  
Window Performances by: Barbara Bryan, Eric Dunlap
 
April 12th - Thursday
LIVE Musicians:  Sean Meehan, Ben Manley, Liquid Tape Deck, Leslie Ross.
Window Performance by: Barbara Bryan
 
WEEK 12
April 16th - Monday
Theatre Readings: Curated by Circle East. 
“Olden Goldies” written by Tony Howarth, directed by William Martin.
 
April 17th - Tuesday
Dance and Performance Art:
Featured Performers: Catherine Hourihan, Matt Mohr, Gecko, Eric Dunlap, Margaret Hallisey, and Hiroko Ishimura.  
Window Performance by:  Sarah Bitters & Barbara Bryan
 
April 18th - Wednesday
Film and Video:  Animation curated by Sean Smith
Window Performances by: Linda Martini & Mike Iveson
 
April 19th - Thursday
LIVE Musicians:  Mr. Dorgon, K. Salvatore, Mike Iveson, Kyle Lapidus & Tali Hinkis, and John McDonough.
Window Performance by:  Valerie Norman/Über Dance Theater
 
WEEK 13
April 23rd - Monday
Theatre Readings: Curated by Circle East
“I, Otter” written by Ann Redding, directed by Adriene Williams
 
April 24th - Tuesday
Dance and Performance Art:
Featured Performers: Rachel Germond, Amy Shapiro, Matt Mohr, Linda Martini, Molly Rabinowitz, Jennifer Allen, Wendy Blum, Anna Sperber.  
Window Performances by: Wendy Blum, Karen Sherman
 
April 25th - Wednesday
Film, Spoken Word & Theater:
SURPRISE PERFORMANCES with SPECIAL GUESTS
Window Performance by:  Artichoke Dance
 
April 26th - Thursday
LIVE Musicians:  Wet Ink Musics, Kenta Nagai, Ben Manley, Nuria Divi, Babe the Blue Ox
Window Performance by:  Valerie Norman/Über Dance Theater
 
WEEK 14
April 30th - Monday
Theatre Readings:
“BUG STUDY” by Barbara Goldman, directed by Melanie Armer
 

Tags: performance, video, dance, 135 W 42nd Street, music, theater, chashama 135
Share on Facebook
chashama nurtures artists by transforming unused property into work and presentation space.

675 3rd Ave, New York, NY 10017 | 212-391-8151 © 2017 | Privacy Policy